dzungle-ve-vietnamu-1024x688

Fauna Vietnamu

Fauna je obdobně rozmanitá jako flóra. Na území Vietnamu žije 275 druhů savců- sloni, jeleni, medvědi, tygřinebo leopardi, z menších pak různé druhy opic, zajíci, veverky, cibetky a desítky dalších; 800 druhů ptáků- například ledňáčekibis, ťuhýk, bažant nebo holub; 180 druhů plazůa 80 druhů obojživelníků.

Za nejnebezpečnějšího hada je považována kobra královská, ovšem je vzácná. Hojněji se vyskytuje kobra indická, která je oblíbenou pochoutkou. Velmi nebezpečný je banánový had, přestože uštknutí nebývá časté. Z chřestýšovitých je to na severu Vietnamu třeba ploskolebec. V některých oblastech jsou rozšíření korálovci. Podél celého pobřeží Vietnamu se vyskytuje více než dvacet druhů mořských hadů. Objevují se nejen v deltě Mekongu, ale i v jiných řekách blízko pobřeží. Jejich jed je podobný jedu curare. Kromě jedovatých hadů je všude spousta nejedovatých druhů, z nichž nejznámější je krajta (dosahující délky až devíti metrů).

Ve středním Vietnamu žije vzácná želva annámská, která patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům. Pralesy jsou domovem i největšího výskytu hmyzu na světě s mnoha dosud nepopsanými druhy. Asi 35 druhů živočichů se nachází ve vážném ohrožení. K velmi ohroženým druhům patří slontygr nebo nosorožec, jež jsou velmi žádaným artiklem na černém trhu. K úbytku druhů přispívá lov, ale v zásadní míře také ztráta přirozeného prostředí.

Tagy: Žádné tagy

Comments are closed.