137579816

Místa, která navštívit ve Vietnamu

1. Ha Long Bay

Je-li něco z přírodních krás Vietnamu typické, pak je to mystický, tajemný a romantický Halong Bay. Je to místo, kde z klidného čistého moře vystupuje tisíce ostrovů a ostrůvků jako kolmé pískovcové věže porostlé bujnou vegetací. Je to malý zázrak přírody. Když se tam ale vydáte v nevhodný čas, může to pro vás být noční můra.

Ha Long je zátoka ve Vietnamu v Tonkinském zálivu. Je známá především díky svým vápencovým skalám, které vystupují z moře často jen jako osamocené monumenty, pročež je oblast vyhledávanou turistickou lokalitou.

Zátoka byla v roce 1994 zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2009 se dostala mezi 28 finalistů pro vyhlášení nových sedmi přírodních divů světa a posléze byla v roce 2012 do této skupiny zařazena.

Stará legenda

Ke každému podobnému místu, jako je Halong Bay se váží legendy. Na světě se nic nestává samo sebou, žádná hora, žádné údolí, žádná řeka, nic nevzniklo samo sebou a mimořádná místa musí mýt legendární historii. Název Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“.

Podle legendy vděčí ostrovy za vznik právě drakovi, který nad zdejším územím přelétal a svým ocasem vyrýval do země jednotlivá údolí. Poté se vnořil do moře a vzniklá údolí byla zalita mořskou vodou. Nad hladinou tak zůstaly jen nejvýše položené oblasti. Drak je v oblasti Asie bytost kladná, ne jako u nás. Proto i místa, vytvořená dračí aktivitou jsou nabytá kladnými vlastnostmi. A Halong Bay chrání pobřeží, poskytuje vynikající podmínky pro rybolov a mnoho ostrůvků má i náboženský význam.

2. Tunely Cu Chi

Síť, která se postupně rozrostla do délky 250 kilometrů, začali Vietnamci stavět již ve čtyřicátých letech 20. století, během války za nezávislost. V šedesátých letech byly ještě vylepšeny a prodlouženy, takže jednotkám komunistického severu umožňovaly uskutečňovat překvapivé výpady v těsné blízkosti Saigonu. Odtud byla připravována ofenziva Tet, která se stala jedním ze zlomových momentů vietnamské války.

Tunel návštěvníka nemilosrdně sevře jako ocelová obruč. Na výšku má osmdesát centimetrů, a když se do té podzemní sopky soukáte, kolena vám narážejí do brady. Průvodce je na tom lépe, je o hlavu menší. Rozsah podzemní sítě zůstával Američanům dlouho utajený, a tak jeden z jejich táborů vyrostl přímo nad tunely, komunistický Vietkong mohl v noci střílet do amerických stanů.

Když začali být obyvatelé jižního Vietnamu soustřeďováni do strategických vesnic, aby nemohli podporovat nepřítele, dokázal se Vietkong prokopat přímo do jedné z vesnic a řídit její chod. Jihovietnamské podzemí se stalo jevištěm temného dramatu, kde Američané pozbývali své převahy. Do bojů zde byly nasazovány zvláštní jednotky přezdívané krysy z tunelů, ke kterým byli zařazováni vojáci menšího vzrůstu. Psi určení k vyhledávaní komunistických partyzánů se zaplétali do podzemních pastí a jejich psovodi je odmítali nasazovat do akce. „Aby zmátli psy, začal Vietkong používat americká mýdla,“ vysvětluje průvodce a pak se jako duch rozplyne v temnotách. Občas si dobrácky zažertuje, baterkou ukáže na špatnou stranu a cizince pošle do slepé uličky. Tunely jsou postaveny ve třech úrovních – šest, devět a dvanáct metrů pod zemí. Před návštěvníkem se otevírá černá díra, jejíhož konce není možné dohlédnout. Jako na sáňkách se dá sjet přímo do podzemní nemocnice. Alespoň tam je trochu prostoru.

V tunelech se nedá nabrat dech, prach postupuje všemi póry. Neurazili jsme víc než dvě stě metrů, ale i tak zní nabídka k výstupu na denní světlo jako vysvobození. Po opakovaných neúspěšných snahách o získání kontroly nad podzemními tunely sáhli Američané k metodě kobercového bombardování. Nálet proměnil okolí tunelů v nejbombardovanější území v dějinách válek, podzemní skrýše byly sice poničeny, na výsledku vietnamské války to však již nic změnit nemohlo. 

3. Phú Quốc

Máte před sebou dovolenou ve Vietnamu a váháte, zda vyrazit i na ostrov Phu Quoc? Ukážeme vám, že jde o jedinečnou destinaci, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Phu Quoc si zamilujete. Je to exotická perla Vietnamu, ze které se vám nebude chtít vracet. Krásné pláže s průzračnou vodouchutná kuchyně a panenská příroda s množstvím cizokrajných zvířat – to všechno čeká právě tady.

Pláže a tyrkysová voda

Na Phu Quocu naleznete jedny z nejkrásnějších pláží v zemi. Je pro ně charakteristický čistě bílý písek a dokonale průzračná voda. Pro milovníky lenošení, ale také potápění rybaření je ostrov ideální lokalitou. Nejoblíbenější je pláž Long Beach, kde se navíc nachází většina ubytovacích zařízení. Mnozí by mohli namítat, že jde o klasickou pláž, podobnou těm městským, ale rozhodně tomu tak není. I přesto, že se ještě donedávna zcela neznámý ostrov stává velmi populární destinací nejen mezi západními turisty, vždy si na této pláži i ostatních místech najdete své klidné místečko, kde si budete moct dosyta užít odpočinku, opalování a koupání. Pláže na severo-západním pobřeží jsou navíc velmi často úplně prázdné! Neváhejte, půjčte si motorku a vyrazte objevovat tajemná zákoutí ostrova.

4. Jezero navráceného meče

Jezero navráceného meče (vietnamsky Hồ Hoàn Kiếm) nebo také Jezero zelené vody je vodní plocha v centru vietnamského hlavního města Hanoje. Vzniklo z mrtvého ramena Rudé řeky, je dlouhé 700 m a široké 250 m. Na jezeře leží dva ostrovy: větší ostrov se nachází u severního pobřeží, je s pevninou spojen dřevěným mostem a byl na něm postaven Chrám nefritové hory. Na menším ostrově se nachází Želví věž z roku 1886. Jezero patří k oblíbeným výletním místům obyvatel Hanoje i turistů.

Název jezera pochází z 15. století, kdy císař Lê Lợi vyhnal z Vietnamu čínské uchvatitele. Podle legendy mu želví bohyně věnovala kouzelný meč, který po vítězné válce opět zmizel ve vodách jezera. Vietnamci věří, že v případě ohrožení země se meč opět vynoří.

V jezeře žily vzácné obří želvy, které byly vietnamskými vědci popsány jako endemický druh Rafetus leloii, v zahraničí jsou však pokládány za místní populaci kožnatky Swinhoeovy. Poslední exemplář, známý jako Cu Rua, uhynul v roce 2016.

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *